انقلابیون یمن پیروزی انقلاب را جشن گرفتند

واکنش‌ها اما در حالی که مردم یمن با جشن و شادمانی از بیانیه قانون اساسی استقبال کردند برخی کشورها موضعی خصمانه در برابر این اقدام انقلابیون یمن گرفتند. «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای انحلال پارلمان در یمن را رد کرد. وی تاکید کرد که تنها «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن اختیار اعلام پیش نویس قانون اساسی را دارد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه خواستار اجرای تصمیماتی شد که تمامی گروه‌های یمنی با آن موافق هستند!
از سوی دیگر سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت: «بان‌کی‌مون به دقت اوضاع در یمن را زیر نظر دارد.» وی افزود: «دبیر کل سازمان ملل به شدت از تحولات اخیر در یمن نگران است.» «جان کری» وزیر خارجه آمریکا نیز نشستی را با وزیرانی از بحرین، عمان، قطر، امارات، عربستان و کویت درباره یمن برگزار کرد. این کشورها نگرانی خود را از آنچه آن را «نفوذ ایران در یمن» خواندند، ابراز داشتند اما این نشست هیچ‌گونه تدابیری برای مواجهه با این اوضاع ارائه نکرد.
کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز بعد از نشست با وزیر خارجه آمریکا خواستار موضع «قاطعانه‌تر» جامعه بین‌المللی درقبال یمن شدند. یک منبع مسئول در اتحادیه اروپا نیز گفت: «اتحادیه اروپا با نگرانی شدید، تحولات جاری در یمن را دنبال و ابعاد، پیامدها و نتایج وضعیت کنونی را بررسی می‌کند.»
همچنین روزنامه العرب چاپ لندن و نزدیک به عربستان سعودی در شماره دیروز خود نوشت: «کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس سفرای خود را از یمن فرا خواهند خواند.» این روزنامه همچنین مدعی شده است که فراخوانی سفرا در واکنش به اقدام کمیته‌های مردمی یمن در «انحلال پارلمان یمن و سپردن اداره کشور به کمیته‌های انقلابی» است.
موفق‌ترین انقلاب عربی
به گزارش خبرگزاری تسنیم، «ناصر قندیل» تحلیلگر سیاسی برجسته لبنانی اما اعلام کرد: «حوثی‌ها انقلابی را به ثمر نشاندند که رژیم پیشین را سرنگون کرده و قانون اساسی را به حالت تعلیق در آورد، این انقلاب پارلمان را منحل کرد و یک شورای ملی انتقالی تاسیس کرد که شورای ریاست جمهوری را انتخاب می‌کند و دولتی از آن سرچشمه خواهد گرفت که کشور را دو سال اداره خواهد کرد. حوثی‌ها تماما براساس دستور العمل‌ انقلاب‌های موفق عمل کردند، امری که در هیچ‌یک از کشورهای درگیر انقلاب، شاهد آن نبودیم، در این کشورها مکانیسم‌های رژیم پیشین همچنان پابرجا باقی ماندند و براساس آنها مکانیسم‌های جدیدی تاسیس شدند.»
اظهارات رهبر انصارالله
رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی به مناسبت اعلام بیانیه قانون اساسی و تشکیل دو شورای ریاستی و مجلس انتقالی، خلأ سیاسی را به زیان همه یمنی‌ها دانست.
به گزارش خبرگزاری فارس، «عبدالملک الحوثی» ادامه یافتن خلأ سیاسی را که ناشی از استعفای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر بود، به زیان همه طرف‌های یمنی دانست و گفت: چه نکته مثبتی در خلأ سیاسی بود؟ چه نکته مثبتی در تعطیل شدن نهادهای دولتی بود؟ چرا برخی خواستار ادامه یافتن این وضعیت در کشور بودند؟
رهبر انصارالله با تمجید از نقش مردم یمن گفت: ملت یمن از همه توطئه‌ها بزرگ‌تر است و امروز اعلام می‌کنیم که مردم زمانی که تصمیم بگیرند گام‌هایی بردارند که مسیر اشتباه را تصحیح کنند، این کار را با قدرت انجام می‌دهند.
وی با انتقاد از این که برخی طرف‌های سیاسی اصل شراکت را رعایت نمی‌کنند، تأکید کرد که قدرت و کشور یمن متعلق به همه یمنی‌هاست و مردم تحمل نخواهند کرد که برخی طرف‌ها حذف شوند یا کشور عرصه توطئه طرف‌های داخلی یا خارجی شود.
عبدالملک افزود: امروز به همه گروه‌ها اعلام می‌کنیم که اجازه نمی‌دهیم که در برابر این گام سیاسی حکیمانه که مسیر را تصحیح کرد، بلوا به راه بیندازند و آن را تخریب کنند. هر اقدام احمقانه‌ای که انجام شود، ملت یمن با آگاهی و عزت و اتحاد و همکاری خود، با آن مقابله خواهد کرد. از هیچ طرفی مقبول نیست که با امنیت کشور بازی کند.

منبع: کیهان

/ 2 نظر / 41 بازدید
سنا خانم

سلام وبلاگ زيبايي داري خوششششم اومد.بيا تو سايتم ثبتش کن تا هميشه من و دوستام بهت سر بزنيم.

خريد عينک سه بعدي

خريد عينک سه بعدي کامپيوتر با قيمت ويژه فقط در اينجا، اين عينک به صورت کاملا اصلي و استاندارد کامل عرضه ميشود ���