غرب و تاثیر اسلام- ماجرای نمک هایی که خوردند و نمکدانهایی که می خواهند بشکنند

مسلمانان در طول این دوره اشتیاق خاصی برای دنبال کردن مباحث فکری و علمی داشتند؛ نخستین تلسکوپ جهان برای یک خلیفه مسلمان ساخته شد. بدون ارقام عربی که دربرگیرنده ارقام اعشاری و صفر است، علوم و تجارت مدرن غیر ممکن بود.

یکی از بزرگترین خدمات اسلام به دنیای غرب هنر ساخت کاغذ بود که تکنیکهای آن از چینی ها وام گرفته شد. بدون وجود کاغذ مناسب و کیفیت خوب نشر مطالب وفور کتاب برای آموزش جهانی غیر ممکن بود.

درحالی که اروپا هنوز در دوران تاریک خود به سر می برد، مسلمانان تمدنی پیشرفته و پیچیده را پایه گذاری کردند که تا این روز مورخان نتوانسته اند به نحو متقاعد کننده و رضایت بخشی آن را توضیح دهند.

"می سارتون" نویسنده آمریکایی بلژیکی تبار با اشاره به اسلام گفته است: خلق یک تمدن جدید با دامنه بین المللی و جامع امری است که می توان آن را توصیف کرد اما توضیح کامل آن دشوار است؛ چرا که این دوران خلاقانه ترین جنبشهای قرون وسطی را شکل داد.

اسلام از تفکر آزاد حمایت کرد و شیوه های تجربی عقلانی را که بنیاد علوم مدرن و فلسفه است بسط داد. پیش از رسالت حضرت محمد(ص) مردم جرأت انجام تجارب عملی را به علت واهمه از انتقام ارواح شریر به خود نداده بودند. حضرت محمد(ص)  به خرافه ها و عناصر وحشت آنها خاتمه داد و به آمده شدن جامعه بشری برای تحقیقات علمی کمک کرد.

دکتر"خواکین کاستا"، شرق شناس اسپانیایی می گوید: اگر نبود اندلس اسلامی، تکنولوژی جهان به این مرحله نمی رسید؛امریکا کشف نمی شد و ریاضیات به این درجه ممتاز دست پیدا نمی کرد.

"برنارد شاو"، فیلسوف برجسته بریتانیایی در مقدمه کتاب "حیرت پزشکان"، می نویسد:استعمار انگلیس پس از اشغال جزایر سندونش در اولین اقدام دین ساکنان این جزیره را تغییر داد و پس از مدتی ساکنان این جزایر به بیماریهای مهلکی دچار شدند که ناشی از ترک عادات اسلامی که از آنها می خواست پاکی و طهارت را رعایت کنند، بود.

تأثیر نفوذ اسلام و مسلمانان آنچنان قابل توجه بود که مونتمگردی وات به صراحت و ویل دورانت با اندکی تأمل به بیان آن می پردازند.

 وات، ضمن بررسی و بیان تأثیرات حضورو نفوذ مسلمانان در غرب می گوید:

هنگامی که انسان تمام جنبه های درگیری اسلام و مسیحیت در قرون وسطا را در نظر بگیرد، این روشن خواهد بود که تأثیر اسلام بر جامعه مسیحیت بیش ازآن است که معمولاً شناسایی می شود. اسلام نه تنها در تولیدات مادی و اختراعات تکنولوژی اروپا شریک است، و نه تنها اروپا را از نظر عقلانی در زمینه های علم وفلسفه برانگیخت، بلکه اروپا را وا داشت تا تصویر جدیدی از خود به وجود آورد.

وات با اشاره به برداشت های ناروا و غیر منصفانه اروپا علیه اسلام و مسلمانان می گوید:وظیفه مهم ما اروپائیان غربی، همچنان که رو به دنیای واحد حرکت می کنیم، این است که این اشتباهات را اصلاح کنیم و به مدیون بودن عمیق خودمان به عرب و جهان اسلام اعتراف نماییم.

ویل دورانت مورخ شهیر اروپایی نیز، ضمن بررسی آثار تمدن اسلامی در اسپانیای مسلمانان، به نقل از لین پول چنین اظهار می دارد:

اسپانیا در همه تاریخ خود حکومتی عادل و مهربان چون دوران فاتحان عرب نداشته بود. وی سپس به جرح و تعدیل این سخن می پردازد و می گوید: این نظر یک خاورشناس بزرگ مسیحی است که شاید به حساب هیجان او چیزی از آن را باید کاست. مع ذالک، رای وی با کمی تعدیل ، درست و بجاست.

ماجرای نمکدانهایی که می خواهند بشکنند: اما امروز باید از سردمداران غرب پرسید چگونه شکرگزاری نعمات می کنید؟ اما قبل اینکه آنها پاسخی داشته باشند باید توجه همه را جلب کرد به کشتن میلیونها مسلمان و غارت مال، جان و ناموس آنها توسط غرب امروز به سردمداری آمریکا.

آری نمک اسلام را خوردند، فربه شدند و امروز می خواهند سر اسلام را ببرند که البته این آرزو را به گور خواهند برد و نهایتا دین کامل و اسلام رسول اعظم محمد بن عبدالله (ص) جهان را خواهد گرفت و روزی خواهد رسید که همه مسلمان می شوند و ما با این روند رو به رشد اسلام گرایی در جهان به سردمدارن غربی توصیه می کنیم قبل از اینکه پشیمان شوید دست از جنایاتتان بردارید و بدانید با پرت کردن مشتی خاک به سمت خورشید نور آن کاهش نخواهد یافت و سرانجام سیاهی از آن زغال است. اما متاسفانه در این میان مردمی ضرر می کنند که تحت تاثیر بازیهای سردمداران خود از حقیقت باز می ماند.

البته در پایان ما به عنوان ملت های مسلمان باید از خود سئوال کنیم که چه کردیم؟ یا چه نکردیم؟ که امروز اینگونه غربیان در مناطق ما جولان می دهند که این نیز در جای خود لازم به بررسی است ولی مطمئنا راهی که امروز مسلمانان برای بازیابی عزت گذشته می روند که به بیداری اسلامی تعبیر می شود، بهترین راه است زیرا دیو چو بیرون رود فرشته درآید.

و این نکته را نیز باید توجه داشت که پیش از آنکه از مظلوم سئوال شود(که آیا تن دادن تو به ظلم سبب ادامه و گسترش آن شد) باید یقه ظالم گرفته شود و ظالم مورد سئوال و محاکمه واقع شود.

والسلام علیکم - فرزند ولایت

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

منابع:

کتاب نقش مسلمانان در شکوفایی اروپا نوشته غلامرضا گلی زواره

talabe.ir

prp-w.persianblog.ir

/ 1 نظر / 21 بازدید
باران

باسلام. مورد استفاده قراار گرفت. یاعلی.